LABORATORI DE LLUM

La llum canvia el que veiem.

Una mateixa llum. Quatre fons. Explora com el color, la temperatura i la direcció transformen la percepció d'un objecte.

Els ajustos s'apliquen als quatre espais.

Ajustos de llum

97 textures PBR de Poly Haven i ambientCG: fotografies, escanejats i materials procedimentals. Es carreguen en seleccionar-les.

Comparació visual orientativa, no càlcul fotomètric ni reproducció espectral. Tots els fons comparteixen una llum ambiental neutra tènue.

Models 3D: Rico Cilliers i Tina / Poly Haven · CC0
THE LIGHT LAB · 02

Qualitat de la llum

Espectres genèrics de referència CIE, no productes comercials. Les mostres TCS representen colors, no fotografies de materials. CRI/R9 i TM-30-18 es calculen a partir de l'espectre; la intensitat i l'òptica no alteren aquests índexs. Vista sRGB amb adaptació al blanc, limitada per la pantalla.

Selecciona una mostra per ampliar-la. Cada parella representa la mateixa superfície sota les fonts A i B.

Els moments del dia són exemples d'espectres, no mesuraments d'una hora o ubicació concreta. La llum natural varia amb l'atmosfera i l'entorn. CRI compara amb una referència de temperatura similar; CRI 100 no significa llum blanca o freda.

SIM-CRI 60–99 són espectres sintètics educatius: barregen l'espectre CIE LED-RGB1 amb una referència ideal de 2840 K i calculen el seu CRI real. No representen productes comercials ni mesuraments d'un LED concret.

Cada mostra compara A i B sense augmentar artificialment la diferència. ΔE00 es calcula abans de limitar el color al monitor. Zero indica igualtat; com més gran, més diferència. ΔE00 es calcula amb adaptació a D65; roman igual en canviar el balanç visual.

Aplicació: Carta de color

Aplicació selecciona un grup de mostres de color rellevants per a l'exercici; no carrega fotografies ni canvia l'espectre de les fonts.

TCS01 · Vermell grisenc · TCS02 · Groc grisenc · TCS03 · Verd groguenc · TCS04 · Verd suau · TCS05 · Verd blavós · TCS06 · Blau clar · TCS07 · Violeta clar · TCS08 · Porpra vermellós · TCS09 · Vermell intens · TCS10 · Groc intens · TCS11 · Verd intens · TCS12 · Blau intens · TCS13 · Rosa pell · TCS14 · Verd oliva

Prem una caixa A/B per ampliar aquesta mostra. La carta inclou 14 colors; les aplicacions mostren una selecció de sis.

Distribució espectral · LED-RGB1
380 nm780 nm380450500550600650700780
Distribució espectral · Referència ideal CRI 100
380 nm780 nm380450500550600650700780
Ajustos de llum
Dades i mètode

CIE 2018 · DOI 10.25039/CIE.DS.vgssnyfg · CC BY-SA 4.0. Colour Science 0.4.7 · CRI CIE 1995 / ANSI/IES TM-30-18 · TCS 01–14 · Bradford → sRGB.

CIE · Espectre de referència · Dades i mètode · JSON · CC BY-SA 4.0
Guia per interpretar la llum

K · CCT

Temperatura de color: 2700 K sembla càlid; 6500 K, fred. No mesura potència ni fidelitat del color.

CRI · Ra

Mitjana de vuit colors poc saturats, fins a 100. Pot ocultar un vermell deficient; revisa R9 i TM-30.

R9

Vermell saturat: rellevant per a pell, aliments i fustes. Pot ser negatiu encara que Ra sigui alt.

TM-30 · Rf

Fidelitat de 99 mostres, fins a 100. Compara fonts de temperatura semblant; no equival al CRI.

TM-30 · Rg

Àrea de gamma respecte al patró: 100 igual; més gran sol indicar més saturació mitjana i menor, menys. No significa millor o pitjor per si sol.

SPD · nm

Distribució d'energia per longitud d'ona. Dues llums amb els mateixos kelvin poden mostrar colors diferents. Ni el CRI ni una pantalla substitueixen una mostra física.

Cada mostra compara A i B sense augmentar artificialment la diferència. ΔE00 es calcula abans de limitar el color al monitor. Zero indica igualtat; com més gran, més diferència.

Referència, no LED: A · D50 · D65 · 3000 K.

LED d'alta fidelitat

Orluna Origin Natural · CRI 98 · R9 99

Waveform ABSOLUTE SERIES · CRI 99 · 6500 K

Distribució d'energia per longitud d'ona. Dues llums amb els mateixos kelvin poden mostrar colors diferents. Ni el CRI ni una pantalla substitueixen una mostra física.

Longitud d'ona ↔ Freqüència · Energia del fotó380450500550600650700780
550 nm · #00ff00 · 545.08 THz · 2.254 eV

nm significa nanòmetres. Els tons són aproximacions sRGB; una pantalla no reprodueix llum monocromàtica ni la seva brillantor real.

ν = c / λ · E = hν · c = 299 792 458 m/s

CIE 1931 · 2° · XYZ → sRGB

CRI Ra resumeix vuit mostres de color; R9 avalua el vermell saturat. TM-30 Rf descriu fidelitat mitjana i Rg, l'àrea de la gamma respecte a la referència: 100 indica igualtat d'àrea, no qualitat màxima. Els perfils tenen temperatures de color diferents; compara també els seus kelvin.

Comparar prestacions
Espectre de referènciaKCRI RaR9RfRg
LED-B1273381.812.684.196.1
LED-B2299882.817.684.396.6
LED-B3410284.823.885.397.9
LED-B4510976.8-1.676.995.5
LED-B5659880.26.979.594.1
LED-BH1285191.873.585.2106.8
LED-RGB1284057.1-34.271107
LED-V1272495.397.987.3101.9
LED-V2406995.79594.199.3
REF-A2856100100100100
REF-D505002100100100100
REF-D656503100100100100
Referència ideal CRI 1003000100100100100
Alba / capvespre càlid · model ideal2200100100100100
Matí càlid · model diürn400197.991.396.599.1
Migdia · model diürn550210099.9100100
Cel cobert · model diürn7505100100100100
Ombra / cel blau · model diürn10005100100100100
SIM-CRI60284060-25.872.9106.9
SIM-CRI70284070479.4106
SIM-CRI8028408034.886.1104.5
SIM-CRI9028409066.893102.5
SIM-CRI9528409583.296.5101.3
SIM-CRI9828409893.298.6100.6
SIM-CRI9928409996.699.3100.3
THE LIGHT LAB · 03

Llum dinàmica per píxels

Demostració visual de LED adreçable: cada píxel té el seu propi color. La il·luminació de l'entorn s'aproxima per grups. La compatibilitat amb Lutron depèn del controlador i de la integració concreta.

El nombre de píxels canvia la resolució del color, conservant la potència total aproximada. Difusió barreja la llum sense canviar les dimensions. Els punts de la paleta no limiten els colors disponibles.

Ajustos de llum
Dades i mètode · SPI / RGBW · ENTTEC
THE LIGHT LAB · 04

Eines de disseny

Càlculs orientatius amb les hipòtesis indicades. No substitueixen un projecte fotomètric ni la selecció elèctrica del fabricant. No hi ha conversió universal de lúmens a nits.

Feix i distància

Calcula el diàmetre del feix sobre un pla i la il·luminància al seu centre a una distància determinada.

Amb una obertura FWHM, el diàmetre correspon al contorn del 50 % d'intensitat, no a la vora de la llum. Només feixos circulars.

Resultat

Ø 192.9 cm

Diàmetre del feix: 192.9 cm

Il·luminància: 142.4 lx

D = 2d tan(θ/2) · E = I/dₘ² (0°)

Pla perpendicular a l'eix del focus i font puntual en camp llunyà. La candela ha de procedir de la fitxa fotomètrica; no es dedueix del color ni del percentatge del simulador.

Dades i mètode · Konica Minolta

Estimació de lluminàries

Estima quantes lluminàries calen per assolir una il·luminància mitjana en una superfície.

Resultat

13

Quantitat estimada

N = ⌈A × E / (Φ × UF × MF)⌉

Mètode dels lúmens per a il·luminància mitjana. Introdueix factors UF/MF del teu projecte. No calcula uniformitat, enlluernament ni distribució punt a punt.

Dades i mètode · Konica Minolta

Tires LED i alimentació

Calcula la càrrega d'una tira LED i la potència d'alimentació amb marge.

La longitud de tira multiplicada per W/m dona el seu consum. El marge reserva capacitat a la font; verifica tensió, caiguda de tensió i límits del fabricant.

Resultat

Potència: 60 W

Corrent: 2.5 A

Potència + Marge de potència: 72 W

P = m × W/m · I = P/V

Potència nominal contínua. El marge s'afegeix sobre la càrrega, no sobre la potència de la font. Verifica caigudes de tensió, punts d'alimentació i límits del fabricant.

Dades i mètode · Konica Minolta

Unitats i superfícies

Converteix unitats i estima la brillantor d'una superfície mat. Cada càlcul és independent: longitud no modifica ni dimensiona l'escena 3D.

Lux (lx) és llum rebuda per m²; lumen (lm), flux emès. cd/m² o nit expressa luminància; lm/W, eficiència lluminosa.

Resultat

300 lx = 27.87 fc

Luminància · Lambert: 47.75 cd/m² = 47.75 nit

L = Eρ/π

Eficàcia lluminosa: 100 lm/W

5 m = 16.4 ft = 196.85 in

La relació L = Eρ/π suposa una superfície mat lambertiana, il·luminada uniformement. No correspon a pantalles emissives, vidre ni superfícies especulars.

Dades i mètode · Konica Minolta
EL TEU PROJECTE COMENÇA AQUÍ

Explica'ns què vols sentir en el teu espai.

T'ajudem a trobar la solució Lutron adequada.

Horari comercial d'atenció al client

Dilluns a divendres
09:00–14:00 · 15:30–19:00
Dissabtes
10:00–14:00
Juliol i agost: a consultar.

Tancat: festius nacionals, autonòmics i de Madrid capital, i els dies 24 i 31 de desembre.

Hora local de Madrid : --:--

Hora CET / CEST : --:-- GMT +1 / 2

Hora GMT : --:--

DESAR CONTACTE

Els camps marcats amb * són obligatoris.

Tipus de client · Opcional
Tipus de projecte · Opcional
Zona geogràfica · Opcional
País · Opcional
Telèfon mòbil *
Telèfon fix · Opcional

Desem la vostra consulta per atendre-la i enviem una còpia a Global TV i al vostre email. No se us subscriu a comunicacions comercials.