LYSLABORATORIUM

Lys endrer det vi ser.

Ett lys. Fire bakgrunner. Se hvordan farge, temperatur og retning endrer opplevelsen av en gjenstand.

Innstillingene gjelder alle fire rom.

Lysinnstillinger

97 PBR-teksturer fra Poly Haven og ambientCG: foto, skanninger og prosedyrematerialer. Lastes ved valg.

Veiledende visuell sammenligning, ikke en fotometrisk beregning eller spektral gjengivelse. Alle bakgrunner har samme svake, nøytrale omgivelseslys.

3D-modeller: Rico Cilliers og Tina / Poly Haven · CC0
THE LIGHT LAB · 02

Lyskvalitet

Generiske CIE-referansespektre, ikke handelsprodukter. TCS-prøver viser farger, ikke materialbilder. CRI/R9 og TM-30-18 beregnes fra spekteret; intensitet og optikk endrer ikke indeksene. Hvitadaptiv sRGB-visning begrenset av skjermen.

Velg en prøve for å forstørre den. Hvert par viser samme overflate under lyskilde A og B.

Tidspunktene illustrerer spektre, ikke målinger fra et bestemt sted eller tidspunkt. Naturlig lys varierer med atmosfære og omgivelser. CRI bruker en referanse med lignende fargetemperatur; CRI 100 betyr ikke hvitt eller kaldt lys.

SIM-CRI 60–99 er syntetiske undervisningsspektre: CIE LED-RGB1 blandes med en ideell 2840 K-referanse, og resulterende CRI beregnes. De representerer ikke produkter eller målinger av en bestemt LED.

Hver prøve sammenligner A og B uten å overdrive forskjellen. ΔE00 beregnes før skjermens fargebegrensning. Null er likt; høyere verdier betyr større forskjeller. ΔE00 beregnes etter tilpasning til D65 og endres ikke med visuell hvitbalanse.

Bruksområde: Fargekart

Bruksområde velger relevante fargeprøver; det laster ikke bilder eller endrer spektrene.

TCS01 · Grårød · TCS02 · Grågul · TCS03 · Gulgrønn · TCS04 · Myk grønn · TCS05 · Blågrønn · TCS06 · Lyseblå · TCS07 · Lys fiolett · TCS08 · Rødlig lilla · TCS09 · Sterk rød · TCS10 · Sterk gul · TCS11 · Sterk grønn · TCS12 · Sterk blå · TCS13 · Hudrosa · TCS14 · Olivengrønn

Velg et A/B-felt for å forstørre prøven. Kartet har 14 farger; bruksområdene viser seks.

Spektralfordeling · LED-RGB1
380 nm780 nm380450500550600650700780
Spektralfordeling · Ideell CRI 100-referanse
380 nm780 nm380450500550600650700780
Lysinnstillinger
Data og metode

CIE 2018 · DOI 10.25039/CIE.DS.vgssnyfg · CC BY-SA 4.0. Colour Science 0.4.7 · CRI CIE 1995 / ANSI/IES TM-30-18 · TCS 01–14 · Bradford → sRGB.

CIE · Referansespektrum · Data og metode · JSON · CC BY-SA 4.0
Forstå lyset

K · CCT

Fargetemperatur: 2700 K varm, 6500 K kjølig. Måler ikke effekt eller fargetroskap.

CRI · Ra

Gjennomsnitt av åtte lite mettede farger, opptil 100. Se også R9 og TM-30.

R9

Mettet rødt: hud, mat og tre. Kan være negativ selv med høy Ra.

TM-30 · Rf

Troskap for 99 prøver, opptil 100. Sammenlign lignende fargetemperaturer; ikke det samme som CRI.

TM-30 · Rg

Gamutareal: 100 som referansen; høyere vanligvis mer gjennomsnittlig metning. Høyere betyr ikke automatisk bedre.

SPD · nm

Energi etter bølgelengde. Samme kelvin kan gjengi farger ulikt. En skjerm erstatter ikke en fysisk prøve.

Hver prøve sammenligner A og B uten å overdrive forskjellen. ΔE00 beregnes før skjermens fargebegrensning. Null er likt; høyere verdier betyr større forskjeller.

Referanse, ikke LED: A · D50 · D65 · 3000 K.

LED med høy fargetroskap

Orluna Origin Natural · CRI 98 · R9 99

Waveform ABSOLUTE SERIES · CRI 99 · 6500 K

Energi etter bølgelengde. Samme kelvin kan gjengi farger ulikt. En skjerm erstatter ikke en fysisk prøve.

Bølgelengde ↔ Frekvens · Fotonenergi380450500550600650700780
550 nm · #00ff00 · 545.08 THz · 2.254 eV

nm betyr nanometer. Fargene er sRGB-tilnærminger; en skjerm gjengir ikke monokromatisk lys eller den faktiske lysstyrken.

ν = c / λ · E = hν · c = 299 792 458 m/s

CIE 1931 · 2° · XYZ → sRGB

CRI Ra oppsummerer åtte fargeprøver; R9 vurderer mettet rødt. TM-30 Rf beskriver gjennomsnittlig fargetrohet og Rg fargerommets areal mot referansen: 100 betyr likt areal, ikke maksimal kvalitet. Sammenlign også fargetemperaturene.

Sammenlign ytelse
ReferansespektrumKCRI RaR9RfRg
LED-B1273381.812.684.196.1
LED-B2299882.817.684.396.6
LED-B3410284.823.885.397.9
LED-B4510976.8-1.676.995.5
LED-B5659880.26.979.594.1
LED-BH1285191.873.585.2106.8
LED-RGB1284057.1-34.271107
LED-V1272495.397.987.3101.9
LED-V2406995.79594.199.3
REF-A2856100100100100
REF-D505002100100100100
REF-D656503100100100100
Ideell CRI 100-referanse3000100100100100
Varm soloppgang / solnedgang · idealmodell2200100100100100
Varm morgen · dagslysmodell400197.991.396.599.1
Midt på dagen · dagslysmodell550210099.9100100
Overskyet himmel · dagslysmodell7505100100100100
Skygge / blå himmel · dagslysmodell10005100100100100
SIM-CRI60284060-25.872.9106.9
SIM-CRI70284070479.4106
SIM-CRI8028408034.886.1104.5
SIM-CRI9028409066.893102.5
SIM-CRI9528409583.296.5101.3
SIM-CRI9828409893.298.6100.6
SIM-CRI9928409996.699.3100.3
THE LIGHT LAB · 03

Dynamisk piksellys

Demonstrasjon av adresserbare LED-er: hver piksel har egen farge. Romlys tilnærmes i grupper. Lutron-kompatibilitet avhenger av kontroller og integrasjon.

Pikselantallet endrer fargeoppløsningen ved omtrent konstant samlet effekt. Diffusjon blander lys uten å endre mål. Palettpunkter begrenser ikke fargene.

Lysinnstillinger
Data og metode · SPI / RGBW · ENTTEC
THE LIGHT LAB · 04

Designverktøy

Veiledende beregninger med oppgitte antakelser. Erstatter ikke lysberegning eller produsentens elektriske dimensjonering. Ingen universell omregning fra lumen til nits.

Lyskjegle og avstand

Beregn strålediameter og sentral belysningsstyrke på et plan ved en gitt avstand.

Med en FWHM-vinkel er diameteren konturen ved 50 % intensitet, ikke lysets kant. Bare sirkulære stråler.

Resultat

Ø 192.9 cm

Lyskjeglens diameter: 192.9 cm

Belysningsstyrke: 142.4 lx

D = 2d tan(θ/2) · E = I/dₘ² (0°)

Plan vinkelrett på lysaksen og punktkilde i fjernfeltet. Candela fra fotometriske data, ikke farge eller prosent.

Data og metode · Konica Minolta

Anslag for armaturer

Anslå antall armaturer for en gjennomsnittlig belysningsstyrke på et areal.

Resultat

13

Anslått antall

N = ⌈A × E / (Φ × UF × MF)⌉

Lumenmetoden for gjennomsnittlig belysningsstyrke. Angi prosjektets UF/MF. Beregner ikke jevnhet, blending eller punktfordeling.

Data og metode · Konica Minolta

LED-striper og strøm

Beregn LED-stripens belastning og strømforsyning med reserve.

Stripelengde × W/m gir belastningen. Reserven gir ekstra kapasitet; kontroller spenning, spenningsfall og produsentgrenser.

Resultat

Effekt: 60 W

Strøm: 2.5 A

Effekt + Effektmargin: 72 W

P = m × W/m · I = P/V

Kontinuerlig nominell effekt. Margin legges til belastningen, ikke strømforsyningens kapasitet. Kontroller spenningsfall, matepunkter og produsentgrenser.

Data og metode · Konica Minolta

Enheter og flater

Konverter enheter og anslå luminansen til en matt flate. Beregningene er uavhengige: lengden endrer ikke 3D-scenen.

Lux (lx) er mottatt lysstrøm per m²; lumen (lm) er utsendt lysstrøm. cd/m² eller nit er luminans; lm/W er lysutbytte.

Resultat

300 lx = 27.87 fc

Luminans · Lambert: 47.75 cd/m² = 47.75 nit

L = Eρ/π

Lysutbytte: 100 lm/W

5 m = 16.4 ft = 196.85 in

L = Eρ/π forutsetter en jevnt belyst matt Lambert-flate. Ikke for selvlysende skjermer, glass eller speilende flater.

Data og metode · Konica Minolta
PROSJEKTET DITT STARTER HER

Fortell oss hvordan rommet ditt skal føles.

Vi hjelper deg å finne riktig Lutron-løsning.

Kundeservice – åpningstider

Mandag til fredag
09:00–14:00 · 15:30–19:00
Lørdag
10:00–14:00
Juli og august: ta kontakt.

Stengt på nasjonale, regionale og lokale helligdager i Madrid samt 24. og 31. desember.

Lokal tid i Madrid : --:--

Tid CET / CEST : --:-- GMT +1 / 2

Tid GMT : --:--

LAGRE KONTAKT

Felter merket med * er obligatoriske.

Kundetype · Valgfritt
Prosjekttype · Valgfritt
Geografisk område · Valgfritt
Land · Valgfritt
Mobilnummer *
Fasttelefon · Valgfritt

Vi lagrer forespørselen for å behandle den og sender en kopi til Global TV og e-postadressen din. Du blir ikke registrert for markedsføringsmeldinger.