LYSLABORATORIUM

Lys ændrer det, vi ser.

Ét lys. Fire baggrunde. Se, hvordan farve, temperatur og retning ændrer oplevelsen af en genstand.

Indstillingerne gælder alle fire rum.

Lysindstillinger

97 PBR-teksturer fra Poly Haven og ambientCG: fotos, scanninger og procedurematerialer. Indlæses ved valg.

Vejledende visuel sammenligning, ikke en fotometrisk beregning eller spektral gengivelse. Alle baggrunde har samme svage, neutrale omgivelseslys.

3D-modeller: Rico Cilliers og Tina / Poly Haven · CC0
THE LIGHT LAB · 02

Lyskvalitet

Generiske CIE-referencespektre, ikke handelsprodukter. TCS-prøver viser farver, ikke materialefotos. CRI/R9 og TM-30-18 beregnes fra spektret; intensitet og optik ændrer ikke indeksene. Hvidtilpasset sRGB-visning begrænset af skærmen.

Vælg en prøve for at forstørre den. Hvert par viser samme overflade under lyskilde A og B.

Tidspunkterne illustrerer spektre, ikke målinger fra et bestemt sted eller tidspunkt. Naturligt lys varierer med atmosfære og omgivelser. CRI bruger en reference med lignende farvetemperatur; CRI 100 betyder ikke hvidt eller køligt lys.

SIM-CRI 60–99 er syntetiske undervisningsspektre: CIE LED-RGB1 blandes med en ideel 2840 K-reference, og den resulterende CRI beregnes. De repræsenterer ikke produkter eller målinger af en bestemt LED.

Hver prøve sammenligner A og B uden at overdrive forskellen. ΔE00 beregnes før skærmens farvebegrænsning. Nul er ens; større værdier betyder større forskelle. ΔE00 beregnes efter tilpasning til D65 og ændres ikke med den visuelle hvidbalance.

Anvendelse: Farvekort

Anvendelse vælger relevante farveprøver; den indlæser ikke fotos og ændrer ikke spektrene.

TCS01 · Grårød · TCS02 · Grågul · TCS03 · Gulgrøn · TCS04 · Blød grøn · TCS05 · Blågrøn · TCS06 · Lyseblå · TCS07 · Lys violet · TCS08 · Rødlig lilla · TCS09 · Kraftig rød · TCS10 · Kraftig gul · TCS11 · Kraftig grøn · TCS12 · Kraftig blå · TCS13 · Hudrosa · TCS14 · Olivengrøn

Vælg et A/B-felt for at forstørre prøven. Kortet har 14 farver; anvendelser viser seks.

Spektralfordeling · LED-RGB1
380 nm780 nm380450500550600650700780
Spektralfordeling · Ideel CRI 100-reference
380 nm780 nm380450500550600650700780
Lysindstillinger
Data og metode

CIE 2018 · DOI 10.25039/CIE.DS.vgssnyfg · CC BY-SA 4.0. Colour Science 0.4.7 · CRI CIE 1995 / ANSI/IES TM-30-18 · TCS 01–14 · Bradford → sRGB.

CIE · Referencespektrum · Data og metode · JSON · CC BY-SA 4.0
Forstå lyset

K · CCT

Farvetemperatur: 2700 K varm, 6500 K kølig. Måler ikke effekt eller farvetroskab.

CRI · Ra

Gennemsnit af otte svagt mættede farver, op til 100. Se også R9 og TM-30.

R9

Mættet rød: hud, mad og træ. Kan være negativ trods høj Ra.

TM-30 · Rf

Troskab for 99 prøver, op til 100. Sammenlign lignende farvetemperaturer; ikke det samme som CRI.

TM-30 · Rg

Farveområdets areal: 100 som referencen, højere normalt mere gennemsnitlig mætning. Højere er ikke altid bedre.

SPD · nm

Energi efter bølgelængde. Samme kelvin kan gengive farver forskelligt. En skærm erstatter ikke en fysisk prøve.

Hver prøve sammenligner A og B uden at overdrive forskellen. ΔE00 beregnes før skærmens farvebegrænsning. Nul er ens; større værdier betyder større forskelle.

Reference, ikke LED: A · D50 · D65 · 3000 K.

LED med høj farvetroskab

Orluna Origin Natural · CRI 98 · R9 99

Waveform ABSOLUTE SERIES · CRI 99 · 6500 K

Energi efter bølgelængde. Samme kelvin kan gengive farver forskelligt. En skærm erstatter ikke en fysisk prøve.

Bølgelængde ↔ Frekvens · Fotonenergi380450500550600650700780
550 nm · #00ff00 · 545.08 THz · 2.254 eV

nm betyder nanometer. Farverne er sRGB-tilnærmelser; en skærm gengiver ikke monokromatisk lys eller dets reelle lysstyrke.

ν = c / λ · E = hν · c = 299 792 458 m/s

CIE 1931 · 2° · XYZ → sRGB

CRI Ra sammenfatter otte farveprøver; R9 vurderer mættet rød. TM-30 Rf beskriver gennemsnitlig farvetroskab og Rg farverummets areal i forhold til referencen: 100 betyder samme areal, ikke maksimal kvalitet. Sammenlign også farvetemperaturerne.

Sammenlign ydeevne
ReferencespektrumKCRI RaR9RfRg
LED-B1273381.812.684.196.1
LED-B2299882.817.684.396.6
LED-B3410284.823.885.397.9
LED-B4510976.8-1.676.995.5
LED-B5659880.26.979.594.1
LED-BH1285191.873.585.2106.8
LED-RGB1284057.1-34.271107
LED-V1272495.397.987.3101.9
LED-V2406995.79594.199.3
REF-A2856100100100100
REF-D505002100100100100
REF-D656503100100100100
Ideel CRI 100-reference3000100100100100
Varm solopgang / solnedgang · idealmodel2200100100100100
Varm morgen · dagslysmodel400197.991.396.599.1
Middag · dagslysmodel550210099.9100100
Overskyet himmel · dagslysmodel7505100100100100
Skygge / blå himmel · dagslysmodel10005100100100100
SIM-CRI60284060-25.872.9106.9
SIM-CRI70284070479.4106
SIM-CRI8028408034.886.1104.5
SIM-CRI9028409066.893102.5
SIM-CRI9528409583.296.5101.3
SIM-CRI9828409893.298.6100.6
SIM-CRI9928409996.699.3100.3
THE LIGHT LAB · 03

Dynamisk pixellys

Demonstration af adresserbare LED’er: hver pixel har sin egen farve. Rumlys tilnærmes i grupper. Lutron-kompatibilitet afhænger af styring og integration.

Pixelantallet ændrer farveopløsningen ved omtrent konstant samlet effekt. Diffusion blander lys uden at ændre mål. Paletpunkter begrænser ikke farverne.

Lysindstillinger
Data og metode · SPI / RGBW · ENTTEC
THE LIGHT LAB · 04

Designværktøjer

Vejledende beregninger med angivne antagelser. Erstatter ikke lysberegning eller producentens elektriske dimensionering. Ingen universel omregning fra lumen til nits.

Lyskegle og afstand

Beregn lyskeglens diameter og central belysningsstyrke på et plan ved en given afstand.

Ved en FWHM-vinkel er diameteren konturen ved 50 % intensitet, ikke lysets kant. Kun cirkulære stråler.

Resultat

Ø 192.9 cm

Lyskeglens diameter: 192.9 cm

Belysningsstyrke: 142.4 lx

D = 2d tan(θ/2) · E = I/dₘ² (0°)

Plan vinkelret på lysaksen og punktkilde i fjernfeltet. Candela fra fotometriske data, ikke farve eller procent.

Data og metode · Konica Minolta

Estimat af armaturer

Anslå antal armaturer til en gennemsnitlig belysningsstyrke på et areal.

Resultat

13

Anslået antal

N = ⌈A × E / (Φ × UF × MF)⌉

Lumenmetoden for gennemsnitlig belysningsstyrke. Indtast projektets UF/MF. Beregner ikke ensartethed, blænding eller punktfordeling.

Data og metode · Konica Minolta

LED-strips og strøm

Beregn LED-strimlens belastning og strømforsyning med reserve.

Strimmellængde × W/m giver belastningen. Reserven giver ekstra kapacitet; kontroller spænding, spændingsfald og producentgrænser.

Resultat

Effekt: 60 W

Strøm: 2.5 A

Effekt + Effektmargin: 72 W

P = m × W/m · I = P/V

Kontinuerlig nominel effekt. Margin lægges til belastningen, ikke strømforsyningens kapacitet. Kontrollér spændingsfald, fødepunkter og producentgrænser.

Data og metode · Konica Minolta

Enheder og flader

Omregn enheder og anslå luminans på en mat flade. Beregningerne er uafhængige: længden ændrer ikke 3D-scenen.

Lux (lx) er modtaget lysstrøm pr. m²; lumen (lm) er udsendt lysstrøm. cd/m² eller nit er luminans; lm/W er lysudbytte.

Resultat

300 lx = 27.87 fc

Luminans · Lambert: 47.75 cd/m² = 47.75 nit

L = Eρ/π

Lysudbytte: 100 lm/W

5 m = 16.4 ft = 196.85 in

L = Eρ/π forudsætter en ensartet belyst mat Lambert-flade. Ikke til selvlysende skærme, glas eller spejlende flader.

Data og metode · Konica Minolta
DIT PROJEKT BEGYNDER HER

Fortæl os, hvordan dit rum skal føles.

Vi hjælper dig med at finde den rette Lutron-løsning.

Kundeservice – åbningstider

Mandag til fredag
09:00–14:00 · 15:30–19:00
Lørdag
10:00–14:00
Juli og august: kontakt os.

Lukket på nationale, regionale og lokale helligdage i Madrid samt den 24. og 31. december.

Lokal tid i Madrid : --:--

Tid CET / CEST : --:-- GMT +1 / 2

Tid GMT : --:--

GEM KONTAKT

Felter markeret med * er obligatoriske.

Kundetype · Valgfrit
Projekttype · Valgfrit
Geografisk område · Valgfrit
Land · Valgfrit
Mobilnummer *
Fastnetnummer · Valgfrit

Vi gemmer din forespørgsel for at behandle den og sender en kopi til Global TV og din e-mailadresse. Du bliver ikke tilmeldt markedsføring.