LABORATORIO DE LUZ

A luz cambia o que vemos.

Unha mesma luz. Catro fondos. Explora como a cor, a temperatura e a dirección transforman a percepción dun obxecto.

Os axustes aplícanse aos catro espazos.

Axustes de luz

97 texturas PBR de Poly Haven e ambientCG: fotografías, escaneados e materiais procedurais. Cárganse ao seleccionalas.

Comparación visual orientativa, non cálculo fotométrico nin reprodución espectral. Todos os fondos comparten unha luz ambiental neutra tenue.

Modelos 3D: Rico Cilliers e Tina / Poly Haven · CC0
THE LIGHT LAB · 02

Calidade da luz

Espectros xenéricos de referencia CIE, non produtos comerciais. As mostras TCS representan cores, non fotografías de materiais. CRI/R9 e TM-30-18 calcúlanse a partir do espectro; a intensidade e a óptica non alteran eses índices. Vista sRGB con adaptación ao branco, limitada pola pantalla.

Selecciona unha mostra para ampliala. Cada parella representa a mesma superficie baixo as fontes A e B.

Os momentos do día son exemplos de espectros, non medicións dunha hora ou localización concreta. A luz natural varía coa atmosfera e o contorno. CRI compara cunha referencia de temperatura semellante; CRI 100 non significa luz branca ou fría.

SIM-CRI 60–99 son espectros sintéticos educativos: mesturan o espectro CIE LED-RGB1 cunha referencia ideal de 2840 K e calculan o seu CRI real. Non representan produtos comerciais nin medicións dun LED concreto.

Cada mostra compara A e B sen aumentar artificialmente a diferenza. ΔE00 calcúlase antes de limitar a cor ao monitor. Cero indica igualdade; canto maior, maior diferenza. ΔE00 calcúlase con adaptación a D65; permanece igual ao cambiar o balance visual.

Aplicación: Carta de cores

Aplicación selecciona un grupo de mostras de cor relevantes para o exercicio; non carga fotografías nin cambia o espectro das fontes.

TCS01 · Vermello agrisado · TCS02 · Amarelo agrisado · TCS03 · Verde amarelado · TCS04 · Verde suave · TCS05 · Verde azulado · TCS06 · Azul claro · TCS07 · Violeta claro · TCS08 · Púrpura avermellado · TCS09 · Vermello intenso · TCS10 · Amarelo intenso · TCS11 · Verde intenso · TCS12 · Azul intenso · TCS13 · Rosa pel · TCS14 · Verde oliva

Preme unha caixa A/B para ampliar esa mostra. A carta inclúe 14 cores; as aplicacións mostran unha selección de seis.

Distribución espectral · LED-RGB1
380 nm780 nm380450500550600650700780
Distribución espectral · Referencia ideal CRI 100
380 nm780 nm380450500550600650700780
Axustes de luz
Datos e método

CIE 2018 · DOI 10.25039/CIE.DS.vgssnyfg · CC BY-SA 4.0. Colour Science 0.4.7 · CRI CIE 1995 / ANSI/IES TM-30-18 · TCS 01–14 · Bradford → sRGB.

CIE · Espectro de referencia · Datos e método · JSON · CC BY-SA 4.0
Guía para interpretar a luz

K · CCT

Temperatura de cor: 2700 K parece cálido; 6500 K, frío. Non mide a potencia nin a fidelidade da cor.

CRI · Ra

Media de oito cores pouco saturadas, ata 100. Pode ocultar un vermello deficiente; revisa R9 e TM-30.

R9

Vermello saturado: relevante para a pel, os alimentos e as madeiras. Pode ser negativo aínda que Ra sexa alto.

TM-30 · Rf

Fidelidade de 99 mostras, ata 100. Compara fontes de temperatura semellante; non equivale ao CRI.

TM-30 · Rg

Área da gama respecto ao patrón: 100 igual; maior adoita indicar máis saturación media e menor, menos. Non significa mellor ou peor por si só.

SPD · nm

Distribución da enerxía por lonxitude de onda. Dúas luces cos mesmos kelvin poden mostrar cores diferentes. Nin o CRI nin unha pantalla substitúen unha mostra física.

Cada mostra compara A e B sen aumentar artificialmente a diferenza. ΔE00 calcúlase antes de limitar a cor ao monitor. Cero indica igualdade; canto maior, maior diferenza.

Referencia, non LED: A · D50 · D65 · 3000 K.

LED de alta fidelidade

Orluna Origin Natural · CRI 98 · R9 99

Waveform ABSOLUTE SERIES · CRI 99 · 6500 K

Distribución da enerxía por lonxitude de onda. Dúas luces cos mesmos kelvin poden mostrar cores diferentes. Nin o CRI nin unha pantalla substitúen unha mostra física.

Lonxitude de onda ↔ Frecuencia · Enerxía do fotón380450500550600650700780
550 nm · #00ff00 · 545.08 THz · 2.254 eV

nm significa nanómetros. Os tons son aproximacións sRGB; unha pantalla non reproduce luz monocromática nin o seu brillo real.

ν = c / λ · E = hν · c = 299 792 458 m/s

CIE 1931 · 2° · XYZ → sRGB

CRI Ra resume oito mostras de cor; R9 avalía o vermello saturado. TM-30 Rf describe a fidelidade media e Rg, a área da gama respecto á referencia: 100 indica igualdade de área, non calidade máxima. Os perfís teñen temperaturas de cor diferentes; compara tamén os seus kelvin.

Comparar prestacións
Espectro de referenciaKCRI RaR9RfRg
LED-B1273381.812.684.196.1
LED-B2299882.817.684.396.6
LED-B3410284.823.885.397.9
LED-B4510976.8-1.676.995.5
LED-B5659880.26.979.594.1
LED-BH1285191.873.585.2106.8
LED-RGB1284057.1-34.271107
LED-V1272495.397.987.3101.9
LED-V2406995.79594.199.3
REF-A2856100100100100
REF-D505002100100100100
REF-D656503100100100100
Referencia ideal CRI 1003000100100100100
Amencer / solpor cálido · modelo ideal2200100100100100
Mañá cálida · modelo diúrno400197.991.396.599.1
Mediodía · modelo diúrno550210099.9100100
Ceo cuberto · modelo diúrno7505100100100100
Sombra / ceo azul · modelo diúrno10005100100100100
SIM-CRI60284060-25.872.9106.9
SIM-CRI70284070479.4106
SIM-CRI8028408034.886.1104.5
SIM-CRI9028409066.893102.5
SIM-CRI9528409583.296.5101.3
SIM-CRI9828409893.298.6100.6
SIM-CRI9928409996.699.3100.3
THE LIGHT LAB · 03

Luz dinámica por píxeles

Demostración visual de LED direccionable: cada píxel ten a súa propia cor. A iluminación do contorno aproxímase por grupos. A compatibilidade con Lutron depende do controlador e da integración concreta.

O número de píxeles cambia a resolución da cor, conservando a potencia total aproximada. A difusión mestura a luz sen cambiar as dimensións. Os puntos da paleta non limitan as cores dispoñibles.

Axustes de luz
Datos e método · SPI / RGBW · ENTTEC
THE LIGHT LAB · 04

Ferramentas de deseño

Cálculos orientativos coas hipóteses indicadas. Non substitúen un proxecto fotométrico nin a selección eléctrica do fabricante. Non hai conversión universal de lumes a nits.

Feixe e distancia

Calcula o diámetro do feixe sobre un plano e a iluminancia no seu centro a unha distancia determinada.

Cunha apertura FWHM, o diámetro corresponde ao contorno do 50 % de intensidade, non ao bordo da luz. Só feixes circulares.

Resultado

Ø 192.9 cm

Diámetro do feixe: 192.9 cm

Iluminancia: 142.4 lx

D = 2d tan(θ/2) · E = I/dₘ² (0°)

Plano perpendicular ao eixe do foco e fonte puntual en campo afastado. A candela debe proceder da ficha fotométrica; non se deduce da cor nin da porcentaxe do simulador.

Datos e método · Konica Minolta

Estimación de luminarias

Estima cantas luminarias fan falta para alcanzar unha iluminancia media nunha superficie.

Resultado

13

Cantidade estimada

N = ⌈A × E / (Φ × UF × MF)⌉

Método dos lumes para a iluminancia media. Introduce os factores UF/MF do teu proxecto. Non calcula uniformidade, deslumbramento nin distribución punto a punto.

Datos e método · Konica Minolta

Tiras LED e alimentación

Calcula a carga dunha tira LED e a potencia de alimentación con marxe.

A lonxitude da tira multiplicada por W/m dá o seu consumo. A marxe reserva capacidade na fonte; verifica a tensión, a caída de tensión e os límites do fabricante.

Resultado

Potencia: 60 W

Corrente: 2.5 A

Potencia + Marxe de potencia: 72 W

P = m × W/m · I = P/V

Potencia nominal continua. A marxe engádese sobre a carga, non sobre a potencia da fonte. Verifica as caídas de tensión, os puntos de alimentación e os límites do fabricante.

Datos e método · Konica Minolta

Unidades e superficies

Converte unidades e estima o brillo dunha superficie mate. Cada cálculo é independente: a lonxitude non modifica nin dimensiona a escena 3D.

Lux (lx) é a luz recibida por m²; lume (lm), o fluxo emitido. cd/m² ou nit expresa a luminancia; lm/W, a eficiencia luminosa.

Resultado

300 lx = 27.87 fc

Luminancia · Lambert: 47.75 cd/m² = 47.75 nit

L = Eρ/π

Eficacia luminosa: 100 lm/W

5 m = 16.4 ft = 196.85 in

A relación L = Eρ/π supón unha superficie mate lambertiana, iluminada uniformemente. Non corresponde a pantallas emisivas, vidro nin superficies especulares.

Datos e método · Konica Minolta
O TEU PROXECTO EMPEZA AQUÍ

Cóntanos que queres sentir no teu espazo.

Axudámoste a atopar a solución Lutron adecuada.

Horario comercial de atención ao cliente

De luns a venres
09:00–14:00 · 15:30–19:00
Sábados
10:00–14:00
Xullo e agosto: a consultar.

Pechado: festivos nacionais, autonómicos e de Madrid capital, e os días 24 e 31 de decembro.

Hora local de Madrid : --:--

Hora CET / CEST : --:-- GMT +1 / 2

Hora GMT : --:--

GARDAR CONTACTO

Os campos marcados con * son obrigatorios.

Tipo de cliente · Opcional
Tipo de proxecto · Opcional
Zona xeográfica · Opcional
País · Opcional
Teléfono móbil *
Teléfono fixo · Opcional

Gardamos a súa consulta para atendela e enviamos unha copia a Global TV e ao seu correo electrónico. Non se lle subscribe a comunicacións comerciais.