ARGI-LABORATEGIA

Argiak ikusten duguna aldatzen du.

Argi bera. Lau hondo. Ezagutu nola eraldatzen duten koloreak, tenperaturak eta norabideak objektu baten pertzepzioa.

Doikuntzak lau espazioei aplikatzen zaizkie.

Argi-doikuntzak

Poly Haven eta ambientCGren 97 PBR testura: argazkiak, eskaneatuak eta material prozeduralak. Hautatzean kargatzen dira.

Konparazio bisual orientagarria, ez kalkulu fotometrikoa ezta erreprodukzio espektrala ere. Hondo guztiek giro-argi neutro ahul bera dute.

3D modeloak: Rico Cilliers eta Tina / Poly Haven · CC0
THE LIGHT LAB · 02

Argiaren kalitatea

CIE erreferentziako espektro generikoak, ez produktu komertzialak. TCS laginek koloreak irudikatzen dituzte, ez materialen argazkiak. CRI/R9 eta TM-30-18 espektrotik kalkulatzen dira; intentsitateak eta optikak ez dituzte indize horiek aldatzen. sRGB ikuspegia zurira egokituta, pantailak mugatua.

Hautatu lagin bat handitzeko. Bikote bakoitzak gainazal bera irudikatzen du A eta B iturrien azpian.

Eguneko uneak espektroen adibideak dira, ez ordu edo kokapen jakin baten neurketak. Argi naturala atmosferaren eta inguruaren arabera aldatzen da. CRIk antzeko tenperaturako erreferentzia batekin konparatzen du; CRI 100ek ez du argi zuria edo hotza esan nahi.

SIM-CRI 60–99 espektro sintetiko didaktikoak dira: CIE LED-RGB1 espektroa 2840 K-ko erreferentzia ideal batekin nahasten dute eta haien benetako CRIa kalkulatzen dute. Ez dituzte produktu komertzialak ezta LED zehatz baten neurketak irudikatzen.

Lagin bakoitzak A eta B konparatzen ditu aldea artifizialki handitu gabe. ΔE00 kolorea monitorera mugatu aurretik kalkulatzen da. Zeroak berdintasuna adierazten du; zenbat eta handiagoa, orduan eta alde handiagoa. ΔE00 D65era egokituta kalkulatzen da; berdin mantentzen da balantze bisuala aldatzean.

Aplikazioa: Kolore-taula

Aplikazioak ariketarako garrantzitsuak diren kolore-laginen talde bat hautatzen du; ez du argazkirik kargatzen ezta iturrien espektroa aldatzen ere.

TCS01 · Gorri grisaxka · TCS02 · Hori grisaxka · TCS03 · Berde horixka · TCS04 · Berde leuna · TCS05 · Berde urdinxka · TCS06 · Urdin argia · TCS07 · Bioleta argia · TCS08 · Purpura gorrixka · TCS09 · Gorri bizia · TCS10 · Hori bizia · TCS11 · Berde bizia · TCS12 · Urdin bizia · TCS13 · Azal-arrosa · TCS14 · Oliba-berdea

Sakatu A/B kutxa bat lagin hori handitzeko. Taulak 14 kolore ditu; aplikazioek seiko hautaketa bat erakusten dute.

Banaketa espektrala · LED-RGB1
380 nm780 nm380450500550600650700780
Banaketa espektrala · CRI 100 erreferentzia ideala
380 nm780 nm380450500550600650700780
Argi-doikuntzak
Datuak eta metodoa

CIE 2018 · DOI 10.25039/CIE.DS.vgssnyfg · CC BY-SA 4.0. Colour Science 0.4.7 · CRI CIE 1995 / ANSI/IES TM-30-18 · TCS 01–14 · Bradford → sRGB.

CIE · Erreferentziako espektroa · Datuak eta metodoa · JSON · CC BY-SA 4.0
Argia interpretatzeko gida

K · CCT

Kolore-tenperatura: 2700 K beroa dirudi; 6500 K, hotza. Ez du potentzia ezta kolorearen fideltasuna neurtzen.

CRI · Ra

Gutxi saturatutako zortzi koloreren batez bestekoa, gehienez 100. Gorri eskasa ezkuta dezake; begiratu R9 eta TM-30.

R9

Gorri saturatua: garrantzitsua azalerako, elikagaietarako eta egurretarako. Negatiboa izan daiteke Ra altua izan arren.

TM-30 · Rf

99 laginen fideltasuna, gehienez 100. Antzeko tenperaturako iturriak konparatzen ditu; ez da CRIaren baliokidea.

TM-30 · Rg

Gamaren azalera ereduarekiko: 100 berdina; handiagoak batez besteko saturazio handiagoa adierazi ohi du, eta txikiagoak, txikiagoa. Berez ez du hobea edo okerragoa esan nahi.

SPD · nm

Energiaren banaketa uhin-luzeraren arabera. Kelvin berak dituzten bi argik kolore desberdinak erakuts ditzakete. Ez CRIk ez pantaila batek ez dute lagin fisiko bat ordezkatzen.

Lagin bakoitzak A eta B konparatzen ditu aldea artifizialki handitu gabe. ΔE00 kolorea monitorera mugatu aurretik kalkulatzen da. Zeroak berdintasuna adierazten du; zenbat eta handiagoa, orduan eta alde handiagoa.

Erreferentzia, ez LED: A · D50 · D65 · 3000 K.

Fideltasun handiko LEDa

Orluna Origin Natural · CRI 98 · R9 99

Waveform ABSOLUTE SERIES · CRI 99 · 6500 K

Energiaren banaketa uhin-luzeraren arabera. Kelvin berak dituzten bi argik kolore desberdinak erakuts ditzakete. Ez CRIk ez pantaila batek ez dute lagin fisiko bat ordezkatzen.

Uhin-luzera ↔ Maiztasuna · Fotoiaren energia380450500550600650700780
550 nm · #00ff00 · 545.08 THz · 2.254 eV

nm nanometroak dira. Tonuak sRGB hurbilketak dira; pantaila batek ez du argi monokromatikoa ezta haren benetako distira erreproduzitzen.

ν = c / λ · E = hν · c = 299 792 458 m/s

CIE 1931 · 2° · XYZ → sRGB

CRI Rak zortzi kolore-lagin laburbiltzen ditu; R9k gorri saturatua ebaluatzen du. TM-30 Rfk batez besteko fideltasuna deskribatzen du eta Rgk gamaren azalera erreferentziarekiko: 100ek azalera berdina adierazten du, ez kalitate gorena. Profilek kolore-tenperatura desberdinak dituzte; konparatu haien kelvinak ere.

Konparatu prestazioak
Erreferentziako espektroaKCRI RaR9RfRg
LED-B1273381.812.684.196.1
LED-B2299882.817.684.396.6
LED-B3410284.823.885.397.9
LED-B4510976.8-1.676.995.5
LED-B5659880.26.979.594.1
LED-BH1285191.873.585.2106.8
LED-RGB1284057.1-34.271107
LED-V1272495.397.987.3101.9
LED-V2406995.79594.199.3
REF-A2856100100100100
REF-D505002100100100100
REF-D656503100100100100
CRI 100 erreferentzia ideala3000100100100100
Egunsenti / ilunabar beroa · eredu ideala2200100100100100
Goiz beroa · eguneko eredua400197.991.396.599.1
Eguerdia · eguneko eredua550210099.9100100
Zeru estalia · eguneko eredua7505100100100100
Itzala / zeru urdina · eguneko eredua10005100100100100
SIM-CRI60284060-25.872.9106.9
SIM-CRI70284070479.4106
SIM-CRI8028408034.886.1104.5
SIM-CRI9028409066.893102.5
SIM-CRI9528409583.296.5101.3
SIM-CRI9828409893.298.6100.6
SIM-CRI9928409996.699.3100.3
THE LIGHT LAB · 03

Pixelkako argi dinamikoa

LED helbideragarriaren erakustaldi bisuala: pixel bakoitzak bere kolorea du. Inguruko argiztapena taldeka hurbiltzen da. Lutronekiko bateragarritasuna kontrolagailuaren eta integrazio zehatzaren araberakoa da.

Pixel kopuruak kolorearen bereizmena aldatzen du, gutxi gorabeherako potentzia osoa mantenduz. Difusioak argia nahasten du dimentsioak aldatu gabe. Paletaren puntuek ez dituzte erabilgarri dauden koloreak mugatzen.

Argi-doikuntzak
Datuak eta metodoa · SPI / RGBW · ENTTEC
THE LIGHT LAB · 04

Diseinu-tresnak

Adierazitako hipotesiekin egindako kalkulu orientagarriak. Ez dute proiektu fotometrikorik ezta fabrikatzailearen hautaketa elektrikorik ordezkatzen. Ez dago lumenetatik nitetara bihurketa unibertsalik.

Izpia eta distantzia

Izpiaren diametroa plano baten gainean eta haren erdiko argiztapen-maila kalkulatzen du distantzia jakin batean.

FWHM irekiera batekin, diametroa intentsitatearen % 50eko ingeradari dagokio, ez argiaren ertzari. Izpi zirkularrak bakarrik.

Emaitza

Ø 192.9 cm

Izpiaren diametroa: 192.9 cm

Argiztapen-maila: 142.4 lx

D = 2d tan(θ/2) · E = I/dₘ² (0°)

Plano perpendikularra fokuaren ardatzarekiko eta iturri puntuala urruneko eremuan. Kandela fitxa fotometrikotik etorri behar da; ez da kolorearen ezta simulagailuaren ehunekoaren arabera ateratzen.

Datuak eta metodoa · Konica Minolta

Argiztapen-gailuen estimazioa

Gainazal batean batez besteko argiztapen-maila lortzeko zenbat argiztapen-gailu behar diren estimatzen du.

Emaitza

13

Kantitate estimatua

N = ⌈A × E / (Φ × UF × MF)⌉

Lumenen metodoa batez besteko argiztapen-mailarako. Sartu zure proiektuko UF/MF faktoreak. Ez du uniformetasuna, distira ezta puntuz puntuko banaketa kalkulatzen.

Datuak eta metodoa · Konica Minolta

LED zerrendak eta elikadura

LED zerrenda baten karga eta elikadura-potentzia marjinarekin kalkulatzen ditu.

Zerrendaren luzera bider W/m haren kontsumoa da. Marjinak iturrian ahalmena gordetzen du; egiaztatu tentsioa, tentsio-jaitsiera eta fabrikatzailearen mugak.

Emaitza

Potentzia: 60 W

Korrontea: 2.5 A

Potentzia + Potentzia-marjina: 72 W

P = m × W/m · I = P/V

Potentzia nominal jarraitua. Marjina kargaren gainean gehitzen da, ez iturriaren potentziaren gainean. Egiaztatu tentsio-jaitsierak, elikadura-puntuak eta fabrikatzailearen mugak.

Datuak eta metodoa · Konica Minolta

Unitateak eta azalerak

Unitateak bihurtzen ditu eta gainazal mate baten distira estimatzen du. Kalkulu bakoitza independentea da: luzerak ez du 3D eszena aldatzen ezta dimentsionatzen ere.

Luxa (lx) m² bakoitzeko jasotako argia da; lumena (lm), igorritako fluxua. cd/m² edo nit luminantzia adierazten du; lm/W, argi-efizientzia.

Emaitza

300 lx = 27.87 fc

Luminantzia · Lambert: 47.75 cd/m² = 47.75 nit

L = Eρ/π

Argi-efikazia: 100 lm/W

5 m = 16.4 ft = 196.85 in

L = Eρ/π erlazioak gainazal mate lambertiar bat suposatzen du, uniformeki argiztatua. Ez dagokie pantaila igorleei, beirari ezta gainazal espekularrei.

Datuak eta metodoa · Konica Minolta
ZURE PROIEKTUA HEMEN HASTEN DA

Kontaiguzu zer sentitu nahi duzun zure espazioan.

Lutron soluzio egokia aurkitzen laguntzen dizugu.

Bezeroarentzako arreta komertzialeko ordutegia

Astelehenetik ostiralera
09:00–14:00 · 15:30–19:00
Larunbatak
10:00–14:00
Uztaila eta abuztua: galdetu.

Itxita: estatuko, erkidegoko eta Madril hiriko jaiegunak, eta abenduaren 24a eta 31.

Madrilgo tokiko ordua : --:--

Ordua CET / CEST : --:-- GMT +1 / 2

Ordua GMT : --:--

GORDE KONTAKTUA

* ikurra duten eremuak derrigorrezkoak dira.

Bezero mota · Aukerakoa
Proiektu mota · Aukerakoa
Eremu geografikoa · Aukerakoa
Herrialdea · Aukerakoa
Telefono mugikorra *
Telefono finkoa · Aukerakoa

Zure kontsulta gordetzen dugu erantzuteko eta kopia bat bidaltzen diegu Global TV-ri eta zure posta elektronikora. Ez zaitugu komunikazio komertzialetara harpidetzen.